headdd

Historia

W maju 1977 roku kilku miłośników żużla w Ostrowie wpadło na pomysł reaktywowania tego sportu w grodzie nad Ołobokiem. Minął niespełna rok od pomysłu i 31 marca 1978 roku nowa sekcja Ostrovii została zarejestrowana w Zarządzie Okręgowym PZM w Poznaniu.

Już w 1978 roku rozpoczęto szkolenie młodzieży i pierwsi adepci szkółki Ostrovii podchodzili do egzaminu na licencję. Pierwszy mecz w Ostrowie rozegrany 22 kwietnia 1979 roku na przebudowanym torze, przyciągnął 8 tysięcy widzów. Ostrovia potykała się ze Stalą Rzeszów i zgodnie z przewidywaniami, wysoko przegrała 35:71. Punkty dla zespołu Gerarda Sikory w tym spotkaniu zdobyli: Mańczak 14, Tajchert 5, Ćwikła 5, Sowa 4, Jaziewicz 3, Suffner i Brucheiser 2.

Tak jak się można było spodziewać, beniaminek w pierwszym roku startów wiele nie zwojował. Wygrał zaledwie jedno na czternaście spotkań i z dorobkiem 2 punktów zajął ósme, ostatnie miejsce w tabeli drugiej ligi, tracąc do siódmego GKM-u Grudziądz aż 8 punktów.

Dziesięć lat od reaktywacji ligowego speedway’a w grodzie nad Ołobokiem, Ostrovia wywalczyła upragniony awans do pierwszej ligi. Przed ostatnią kolejką sytuacja Ostrovii była jasna – musiała pokonać GKM, a przede wszystkim liczyć na to, że Sparta Wrocław potknie się w Częstochowie w meczu z Włókniarzem. O ile pierwsze założenie Ostrovia wykonała w stu procentach, już po 12 wyścigu prowadząc w Grudziądzu 45:27, o tyle o rezultat meczu w Częstochowie, ostrowscy kibice drżeli do samego końca. Rekordowa liczba kibiców z Ostrowa, która stawiła się w Grudziądzu cieszyła się z wygranej 52:38, ale przede wszystkim nasłuchiwała wieści spod Jasnej Góry. W tamtych czasach nie było telefonów komórkowych, nie było internetu, nikt nie przeprowadzał relacji na żywo. W końcu udało się dodzwonić do Częstochowy, gdzie Włókniarz pokonał Spartę Wrocław 46,5:43,5.

Historyczny awans do najwyższej klasy rozgrywkowej okazał się jednocześnie historyczną klęską. W sezonie 1989 Ostrovia Ostrów wyśrubowała rekord chyba nie do pobicia w ilości minusowych punktów. Aż 16 na 18 meczów kończyło się porażkami żużlowców z Ostrowa różnicą większą niż 25 „oczek” za co przyznawano punkt minusowy w tabeli. Ostrovia z hukiem spadła do II ligi, choć i tak większych szans nie miała już przed startem rozgrywek. Wszystko z uwagi na reformę rozgrywek.
Ostrovia trafiła na sezon, w którym z I ligi spadały aż trzy drużyny. Po degradacji do II ligi nastały chude lata dla ostrowskiego żużla. W sezonie 1991 po raz ostatni klub z Ostrowa wystartował pod szyldem Ostrovia.

Spotkanie ligowe Ostrovia – GKM Grudziądz. Jacek Brucheiser przed Lechem Kędziorą.

Drużynowy Mistrz II Ligi drużyna Ostrovii. Stoją od lewej: Piotr Kociemba, Robert Raczyk, Kazimierz Świdziński, Ireneusz Szewczyk, Franciszek Banaszak i Adam Domagała (kierownik drużyny). Klęczą od lewej: Jacek Brucheiser, Ryszard Małecki i Przemysław Brucheiser.

Red. Maciej Kmiecik
Kons. meryt. Artur Małecki
Fot. Zbiór zdjęć Artura Małeckiego