headdd

Historia

Do sezonu 1992 żużlowcy z Ostrowa nie wystartowali jednak pod szyldem KKS Ostrovia. Dokładnie 3 marca 1992 roku, czyli tuż przed startem sezonu w Sądzie Wojewódzkim w Kaliszu zarejestrowano Towarzystwo Żużlowe „Iskra” Ostrów Wielkopolski.

Kontrakty podpisane wcześniej przez Ostrovię zachowały ważność. Mało tego, sternicy nowego klubu swoją działalność rozpoczęli od hitu transferowego, jakim było pozyskanie 22-letniego wówczas Tonego Rickardssona, który rok wcześniej
został sensacyjnie wicemistrzem świata. Jak się później okazało, Szwed wystartował w zaledwie dwóch meczach Iskry. Sezon ostrowianie na dziewiątym miejscu, dalekim od przedsezonowych prognoz. Iskra uzbierała zaledwie 12 punktów i zdołała wyprzedzić tylko ekipy Śląska Świętochłowice i rezerw Sparty Wrocław.

Kiepski sezon ligowy zakończył się sensacyjnym zwycięstwem Marka Garsztki w Turnieju o Łańcuch Herbowy Ostrowa. Reprezentant Iskry z kompletem 15 punktów wyprzedził asy krajowych torów: Andrzeja Huszczę i Romana Jankowskiego.

W 1995 roku zarząd klubu podjął decyzję o wycofaniu drużyny z rozgrywek ligowych. Od 1993 roku mocno jednak postawiono na szkółkę żużlową, w której pod okiem trenera Jana Grabowskiego, a później Jana Ząbika rozwijały się talenty Przemysława Tajcherta, Tomasza Jędrzejaka czy Karola Malechy. W  sezonie 1994 do Ostrowa trafił Rif Saitgariejew. Rosjanin stał się idolem kibiców.

W sezonie, gdy nie było ligowego żużla w Ostrowie, przeniósł się do Zielonej Góry. W 1996 roku wraz z powrotem drużyny ligowej, ponownie pojawił się w barwach Iskry. Niestety, 6 czerwca 1996 roku uczestniczył w potwornym karambolu podczas meczu z Unią Leszno, po którym 12 dni później zmarł w ostrowskim szpitalu.

W sezonie 1997 roku Iskra świętowała drugi w historii ostrowskiego żużla awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. O wszystkim decydował ostatni w terminarzu mecz w Rybniku, który obejrzało kilka tysięcy ostrowian. Iskrze do pełni szczęścia potrzebny był co najmniej remis w meczu. Przed ostatnim wyścigiem goście prowadziła 43:41. Po starcie do 15 wyścigu na czele znalazła się para Eugeniusz
Skupień i Eugeniusz Sosna. Rinat Mardanszin wykonał jednak później akcję, która przeszła do historii ostrowskiego żużla. Rozdzielając rywali, zapewnił dwa punkty, które oznaczały meczowy remis i awans z drugiego miejsca. Cichym bohaterem Iskry w Rybniku był junior, Przemysław Tajchert, który zdobył 10 punktów. Bezcenne punkty pod nieobecność Pawła Łęckiego wywalczył również Tomasz Jędrzejak.

Przygoda z najwyższą klasą rozgrywkową dla Iskry trwała tylko jeden rok. Nie było co prawda tak źle, jak w 1989 roku, ale zdecydowaną większość meczów ostrowianie przegrywali. Jedyne zwycięstwo na własnym torze odnieśli nad zespołem z Zielonej Góry 51:39. Iskra zakończyła sezon na ostatniej, dziesiątej pozycji z dorobkiem zaledwie 2 punktów. Dziewiąty ŻKS Polmos Zielona Góra miał ich osiem więcej od ostrowian. TŻ Iskra przetrwało do 2002 roku, kiedy to ostatni raz wystartowało w II lidze. W tym samym roku założono Klub Motorowy Ostrów, który zorganizował już pierwszy turniej, a w sezonie 2003 przystąpił do rywalizacji ligowej.

Marek Garsztka z Łańcuchem Herbowym – 1992r.

Awans do 1 ligi – 1997r.

Podium IMEJ 1999 – 2 miejsce Karola Malechy

Red. Maciej Kmiecik
Kons. meryt. Artur Małecki
Fot. Maciej Kmiecik