headdd

Historia

26 listopada 2009 roku do ewidencji stowarzyszeń Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim wpisany został Żużlowy Klub Sportowy Ostrovia. Nowy klub w nazwie i biało-czerwonych barwach nawiązywał do historii. Pod szyldem Ostrovii ligowy żużel w naszym mieście istniał w latach 1979 – 1991. Sezon 2010 w II lidze wygrał Orzeł Łódź, przed Lubelskim Węglem Lublin, Holdikomem Ostrovia oraz Kolejarzem Rawicz.

Drugi rok funkcjonowania Żużlowego Klubu Sportowego Ostrovia miał być powrotem ostrowskiego żużla do pierwszej ligi. Okazja była ku temu idealna, bowiem z uwagi na reformę rozgrywek, awans z drugiej ligi wywalczały bezpośrednio dwie drużyny, a trzecia miała rywalizować w barażach.

Ostrowianie ostatecznie zajęli trzecie miejsce w II lidze, ale na skutek kłopotów organizacyjno-finansowych nie doszło do meczów barażowych z PSŻ-em Poznań. Zespół ze stolicy Wielkopolski oddał je walkowerem i tym samym decyzją Głównej Komisji Sportu Żużlowego, Lubawa Litex wywalczyła awans do grona pierwszoligowców.

Krótka historia ŻKS Ostrovia niestety przypominała sinusoidę. Awanse do pierwszej ligi, szybkie spadki i ponowne awanse.
W sezonie 2015, kiedy trenerem drużyny był Marek Cieślak zespół dojechał do wielkiego finału, który przegrał nieznacznie z Lokomotivem Daugavpils. Po tym meczu wybuch kolejny skandal, a na koniec okazało się, że klub jest bankrutem i nawet, gdyby awansował do PGE Ekstraligi, nie wystartowałby w niej. W ten oto sposób skończyła się era ŻKS Ostrovia w historii ostrowskiego żużla.

ŻKS Ostrovia z sezonu 2010 w składzie m.in z Czerwińskim, Pytelem i Klechą.

Fragment meczu Lubawa Litex ŻKS Ostrovia w Rawiczu z Kolejarzem w 2011 roku.

Drużyna ŻKS Ostrovia z 2012 roku w składzie m.in. z Keni Larsenem i Rory Schleinem

Trener Grzegorz Dzikowski w 2014 roku wprowadził ŻKS Ostrovię do Nice 1. LŻ

Pamiątkowe zdjęcie po zwycięskim finale z Wandą Kraków w 2014 roku

W 2014 roku jednym z liderów ostrowskiej drużyny był Nicklas Porsing

Red. Maciej Kmiecik
Kons. meryt. Artur Małecki
Fot. Anna Kłopocka