90 lat temu rozegrano pierwsze wyścigi motocyklowe na torze żużlowym w Ostrowie

Dodane przez: Redaktor tzostrovia 8 listopada, 2021

8 listopada 1931 roku, czyli dokładnie 90 lat temu w tym samym miejscu, gdzie obecnie mieści się Stadion Miejski, rozegrano pierwsze wyścigi motocyklowe na torze żużlowym w Ostrowie Wielkopolskim. Ich zwycięzcą został Leon Szymankiewicz. W ten sposób zapoczątkowana została tradycja „czarnego sportu”, która przez lata kultywowana jest przez kolejne pokolenia ostrowian.

Późny termin rozegrania pierwszych zawodów, dopiero w listopadzie miał swój powód. W maju 1931 roku powstał Klub Motocyklowy Ostrów Poznański, którego celem – oprócz propagowania sportu motocyklowego  – była budowa toru żużlowego. Prace z tym związane rozpoczęły się w czerwcu 1931 roku, a zakończyły pod koniec października.

8 listopada 1931 roku 15 członków Klubu Motocyklowego Ostrów, wywodzących się z Ostrowa, Pleszewa i Kępna, wzięło udział w rywalizacji. Po rozegraniu różnego rodzaju przedbiegów, najlepsza piątka rywalizowała w wyścigu finałowym, rozgrywanym na dystansie pięciu okrążeń toru. Zwycięzcą został ostrowianin, Leon Szymankiewicz. W wyścigu pocieszenia triumfował późniejszy trzykrotny mistrz Ostrowa Wielkopolskiego w wyścigach motocyklowych na torze żużlowym, Józef Olejniczak z Pleszewa – opowiada o pierwszych zawodach Artur Małecki, zajmujący się historią sportu żużlowego.

Na przestrzeni lat ostrowski żużel miewał wzloty i upadki. Były lata, w których ta dyscyplina sportu znikała z tego miasta, ale później odradzała się. Nawet najnowsza historia to momenty lepszych i gorszych sezonów. Po prawie ćwierć wieku przerwy, dokładnie na jubileusz 90-lecia tego sportu w Ostrowie Wielkopolskim, żużlowcy Arged Malesy awansowali do PGE Ekstraligi. Współcześnie to również dyscyplina sportu, która przyciąga na trybuny najwięcej kibiców.

W relacjach prasowych z tych pierwszych wyścigów rozegranych w listopadzie 1931 roku możemy przeczytać, że zawody te cieszyły się  bardzo dużym zainteresowaniem publiczności. Tak było też podczas kolejnych imprez żużlowych w Ostrowie. Miłość do tej dyscypliny sportu przechodziła z pokolenia na pokolenie wśród mieszkańców Ostrowa i regionu i tak jest po dzień dzisiejszy – dodaje Artur Małecki.

Na zdjęciu: Fragment pierwszych zawodów z 8 listopada 1931 roku. Fot: Archiwum Artura Małeckiego.