Pamiętamy o tych, co odeszli…

Dodane przez: Redaktor tzostrovia 1 listopada, 2021

Dzień Wszystkich Świętych to czas wspomnień  o tych, których nie ma już wśród nas. Ostrowskie środowisko żużlowe przez lata pożegnało wiele osób, które tworzyło historię speedwaya w naszym mieście. Dziś wspominamy żużlowców, trenerów i działaczy…

Ryszard Pawlak był jednym z ulubieńców ostrowskich kibiców na początku lat 50.ubiegłego wieku. Zginął tragicznie podczas treningu 5 września 1952 roku w wieku niespełna 19 lat.

W 1979 roku od reaktywowanej sekcji żużlowej KKS Ostrovia trafił pochodzący z Opola, Jerzy Suffner. W 11 meczach o Drużynowe Mistrzostwo II Ligi wywalczył 47 punktów. 6 września wziął udział w ostatnich zawodach – IV rundzie MDMP. Dzień później, 7 września podczas treningu na ostrowskim torze doszło do tragedii. Prowadzący wyścig Jerzy Suffner upadł wprost pod koła nadjeżdżającego kolegi. W wyniku odniesionych obrażeń głowy zmarł na miejscu w wieku zaledwie 21 lat.

18 czerwca 1996 roku w wyniku obrażeń po upadku sprzed 12 dni zmarł Rif Saitgariejew. Rosjanin był idolem ostrowskich kibiców, którzy kochali go za widowiskową jazdę i skuteczność. Fatalny w skutkach karambol miał miejsce podczas meczu Iskry Ostrów z Unią Leszno 6 czerwca 1996 roku. Do dzisiaj tablica pamiątkowa na elewacji trybuny głównej Stadionu Miejskiego podkreśla pamięć o „Tatarskiej Strzale”.

31 grudnia 2016 roku odszedł Stefan Maciejewski – jedna z legend ostrowskiego żużla. Był jednym z pionierów speedwaya w naszym mieście. Wraz z drużyną Stali w 1949 roku został wicemistrzem kraju, legitymując się średnią biegową 2,5 pkt. Rok później ponownie stanął na podium tym razem zajmując z drużyną trzecie miejsce. Zmarł w wieku 89 lat.

14 sierpnia 2018 roku środowiskiem wstrząsnęła wiadomość o samobójczej śmierci Tomasza Jędrzejaka, najbardziej utytułowanego wychowanka ostrowskiego klubu, Indywidualnego Mistrza Polski z 2012 roku.

13 lipca 2019 roku zmarł Kazimierz Bentke, jeden z czterech żużlowców reprezentujących ostrowski klub, który zapisał się na liście triumfatorów Łańcucha Herbowego Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Nie ma już wśród nas m.in. Sebastiana Brucheisera, Franciszka Banaszaka, Krzysztofa Japińskiego i wielu innych, którzy odchodzili od nas często w młodym wieku…

Pamiętamy także o trenerach i działaczach, których nie ma już wśród nas, m.in. Jana Grabowskiego, Stanisława Skowrona, Romualda Łosia czy Jana Łyczywka i Mirosława Borowicza, a także innych, często mniej znanych osób, będących częścią ostrowskiego środowiska żużlowego na przestrzeni dziewięciu dekad.

Część ich pamięci!