Powstanie wystawa o historii żużla w Ostrowie

Dodane przez: Redaktor tzostrovia 7 maja, 2019

Najpóźniej na początku września w trybunie głównej Stadionu Miejskiego powstanie wystawa poświęcona historii sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Turniejowi o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Stowarzyszenie Towarzystwo Żużlowe Ostrovia pozyskało na ten cel grant z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.

Celem wystawy jest kultywowanie historii sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim, budowanie marki Turnieju o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego jako najstarszego turnieju żużlowego w Polsce i jednego z najstarszych w Europie, jak również przybliżenie młodemu pokoleniu mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i regionu bogatej historii sportu żużlowego z prawie 90-letnią tradycją.

Dokładnie za 2 lata obchodzić będziemy bowiem jubileusz 90-lecia żużla w naszym mieście. W przyszłym roku natomiast minie dokładnie 70 lat od pierwszego w historii Turnieju o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, najstarszego turnieju żużlowego w Polsce. W bieżącym roku mija okrągła rocznica 70 lat od sezonu 1949, który obfitował w największe sukcesy w dziejach sportu żużlowego w Ostrowie. Rok 2019 to także 20-lecie od jedynego w historii złotego medalu Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych, wywalczonego przez Tomasza Jędrzejaka, Karola Malechę i rezerwowego, Michała Szczepaniaka.

Nadzór merytoryczny nad wystawą sprawować będą Maciej Kmiecik oraz Artur Małecki, zajmujący się historią ostrowskiego sportu żużlowego, autorzy książek poświęconych tej tematyce „Jak Syzyf, czyli 80 lat sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim” oraz „Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – historia warta spisania”. O warstwę graficzną zadba Anna Kłopocka.

Inicjatywę powstania wystawy w trybunie głównej Stadionu Miejskiego popiera zarząd klubu z prezesem Radosławem Strzelczykiem na czele. Zamierzeniem władz klubu jest kultywowanie tradycji sportu żużlowego w Ostrowie, a także jeszcze większe promowanie marki Turnieju o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w kraju i Europie.

Projekt pod nazwą „Wystawa poświęcona historii sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Turniejowi o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego” – otrzymał grant z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.

O pracach nad wystawą będziemy informować na bieżąco.