Przedstawiamy nowych żużlowców naszej drużyny: Jakub Poczta i Jakub Krawczyk

Dodane przez: Redaktor tzostrovia 9 listopada, 2019

Obaj mają po 15 lat, ale na wiosnę będą już szesnastolatkami, których trener Mariusz Staszewski będzie brał pod uwagę przy ustalaniu składu na mecze ligowe. Obaj mają wspólnego idola, który jest mistrz świata Bartosz Zmarzlik. Poznajcie wychowanków ostrowskiego klubu Jakuba Pocztę i Jakuba Krawczyka, którzy związani są kontraktami z TŻ Ostrovia do 2025 roku, czyli do końca wieku juniora.

Od najmłodszych lat rodzice zabierali mnie na żużel. Uwielbiałem jeździć na zawody. Podobała mi się rywalizacja w czterech. Najbardziej zadziwiało mnie to, że te motocykle nie mają hamulców, a jadąc w lewo, kierownicę trzeba skręcić w prawo – wspomina swoje początki Jakub Poczta. Żużlowego bakcyla w dzieciństwie złapał również Jakub Krawczyk. – Od zawsze interesowałem się sportem żużlowym. Od najmłodszych lat chodziłem na zawody. Już jako przedszkolak bywałem na żużlu. Jak nie mogłem jechać, to płakałem w domu. Jeździłem zarówno na mecze domowe, jak i wyjazdowe. Od dziecka kochałem ten sport. Cieszę się bardzo, że mogę teraz robić to, co kocham – podkreśla Jakub Krawczyk.

Zdobycie żużlowych „papierów” kosztuje dużo czasu, pracy i wyrzeczeń. –W grudniu będą dwa lata, odkąd zapisałem się do szkółki trenera Mariusza Staszewskiego. Po prawie dwóch latach treningów, udało się zdać egzamin na licencję żużlowca. W pierwszym roku uczyliśmy się praktycznie jeździć na motocyklu. W drugim roku zaczęło mi to trochę lepiej wychodzić. Cały czas się uczę. Najważniejsze jednak, że licencja jest już zdana i teraz będziemy zdobywać doświadczenie w zawodach młodzieżowych – podkreśla Jakub Poczta.

Z kolei Jakub Krawczyk po prawie rocznym rozbracie z żużlem, wrócił do szkółki we wrześniu, a już pod koniec października zdobył licencję. – Miałem za sobą dwa lata treningów. Praktycznie w wieku 13 lat trafiłem do szkółki żużlowej trenera Mariusza Staszewskiego. Przez rok pauzowałem. Od września wróciłem z powrotem na tor. Dobrze przygotowałem się do tego egzaminu. Udało się zdać licencję pod koniec sezonu. Teraz trzeba mocno przepracować zimę, żeby na wiosnę załapać się do składu – dodaje 15-latek.

Obaj wychowankowie Arged Malesa TŻ Ostrovia wzorują się na Bartoszu Zmarzliku. – Jest piekielnie szybki. Nie mogę się nadziwić, jak on szybko jeździ na motocyklu. Jako dzieciak bardzo lubiłem patrzeć na jazdę Mariusza Staszewskiego, obecnego trenera. Z naszej drużyny podoba mi się sylwetka na torze Sama Mastersa. Australijczyk jest dosyć wysoki, a potrafi świetnie się ułożyć na motorze – mówi Jakub Poczta.

Moim idolem jest Bartosz Zmarzlik. Nie jestem zatem oryginalny, bo wielu chłopaków, także w naszej szkółce, wzoruje się na obecnym mistrzu świata. Fajnie, że zdobył ten tytuł. Każdy żużlowiec, który dąży do tego, by zostać tym najlepszym na świecie – dodaje Jakub Krawczyk, który mówi także, że wiele nauczyć się może od najbardziej doświadczonych żużlowców Arged Malesa TŻ Ostrovia Tomasza Gapińskiego i Grzegorza Walaska. – Zawsze na treningach nam pomagają, podpowiadają i służą radą. Jak nam coś nie wychodzi, to mówią, co mamy zrobić, by było lepiej – podkreśla Krawczyk.

Arged Malesa TŻ Ostrovia na wiosnę będzie miała czterech juniorów, wychowanków klubu: Sebastiana Szostaka, Kacpra Grzelaka, Jakuba Pocztę i Jakuba Krawczyka. – Trener powtarza nam, że koledzy są tylko w parkingu. Cały czas jest między nami rywalizacja, aczkolwiek jest to zdrowa konkurencja. Wiadomo, że na treningach ścigamy się, ale nie pakujemy jeden drugiego w płot – zaznacza Jakub Poczta. –Jest nasz czterech juniorów i każdy z nas będzie robił wszystko, by znaleźć się w składzie na mecz ligowy. Wiadomo, że w czwórkę nie pojedziemy w lidze. Będzie więc między nami zdrowa konkurencja. Jednocześnie będziemy się motywować i napędzać, żeby być jeszcze lepszymi zawodnikami – zapewnia Jakub Krawczyk.

TŻ Ostrovia stara się, by juniorzy mieli zapewniony najwyższej klasy sprzęt, stąd też nawiązanie współpracy z niemieckim tunerem, Antonem Nischlerem, który ma dbać o silniki wychowanków ostrowskiego klubu.

Kadra Arged Malesa TŻ Ostrovia na sezon 2020 aktualnie przedstawia się następująco: Tomasz Gapiński, Grzegorz Walasek, Rafał Okoniewski, Nicolai Klindt, Sam Masters oraz juniorzy: Sebastian Szostak, Kacper Grzelak, Jakub Poczta i Jakub Krawczyk.