Staszewski : „Chcemy zawsze dążyć do zwycięstwa”

Dodane przez: Redaktor tzostrovia 23 stycznia, 2019

Kadra żużlowców Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski od poniedziałku przebywa na tygodniowym zgrupowaniu. Integracja drużyny – zdaniem Mariusza Staszewskiego – jest głównym celem obozu. Trener podzielił się z nami spostrzeżeniami na temat przygotowań do sezonu, terminarza oraz celów na nadchodzący sezon.

W jaki sposób jeźdźcy naszej drużyny przygotowują się do zbliżających się rozgrywek?

Każdy z seniorów indywidualnie przygotowuje się do sezonu. Zawodnicy pracują nad tym, by w meczach ligowych być w optymalnej formie. Jeśli chodzi o juniorów – Marcin Kościelski oraz Kamil Nowacki trenują w klubach macierzystych, natomiast zawodnicy pochodzący z naszego regionu trenują wraz ze szkółką.

Oprócz indywidualnych przygotowań zostało zorganizowanie zgrupowanie – czy wyróżnia się czymś od indywidualnych przygotowań?

Nasi jeźdźcy w trakcie trwania obozu realizują inne ćwiczenia niż na co dzień. W większości są to ćwiczenia polegające na rozciągające mięśnie, co ma na celu zwiększenie ich elastyczności, a także poprawę ukrwienia układu motorycznego i spowodowanie jego rozruszania. W planie treningowym znajdują się także ćwiczenia ułatwiające rehabilitacje. Jednym z zawodników, który sporo może skorzystać na tego typu zajęciach jest Grzegorz Walasek, który w dalszym ciągu rehabilituje się po zabiegu kolana.

Kadra zespołu Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski została w trakcie okienka transferowego przebudowana…

Tak, drużyna została przebudowana, więc staramy się, by zawodnicy poprzez wspólne spędzanie czasu nawiązali między sobą pozytywne relacje. Jednym z celów obozu jest właśnie większa integracja między członkami naszej drużyny. Uważam, że jest to bardzo ważny element, ponieważ w trudnych momentach to właśnie atmosfera jest kluczową sprawą, niejednokrotnie pomagając w osiągnięciu dobrego wyniku. Jeśli zawodnicy już na etapie przygotowań przedsezonowych stworzą między sobą pozytywną więź to z pewnością odbije się to pozytywnie w trakcie sezonu.

Jakie cele stawiasz przed swoimi zawodnikami w tym sezonie? W trakcie prezentacji słychać było, że zawodnicy ambitnie podchodzą do tematu i każdy z nich mówi wprost o play-offach.

Faktem jest, że pozyskaliśmy ambitnych zawodników, jednak naszym głównym celem jest utrzymanie się. Wiadomo, że każdy z nas chciałby, by sezon trwał jak najdłużej, więc podejrzewam, że apetyt będzie rósł w miarę jedzenia. Tak jak wspomniałem – celem jest bezpieczne utrzymanie.

Walka o utrzymanie powinna być łatwiejsza, ponieważ jak wiadomo w lidze wystąpi jeden zespół mniej, dzięki czemu nikomu nie grozi bezpośredni spadek..

Osobiście żałuję, że tegoroczne rozgrywki Nice 1 Ligi Żużlowej odbędą się w okrojonym składzie. Liga licząca siedem zespołów to zarówno strata dla każdej drużyny, jak i ligi jako całości. Współczuję kibicom rzeszowskiego żużla, jednak nie dziwię się decyzji Głównej Komisji Sportu Żużlowego, że nie dopuszczono drużyny Stali Rzeszów do rozgrywek. Sytuacja była patowa.

Ogłoszony w minionym tygodniu terminarz niekoniecznie wydaje się dla zespołu przychylny. Też masz takie wrażenie?

Terminarz jest dla nas sprawą drugorzędną. Chcemy w każdym meczu prezentować dobrą formę, a tym samym chcemy zawsze dążyć do zwycięstwa. Koncentracja przed każdym spotkaniem sprawi, że zawodnicy powinni toczyć potyczki jak równy z równym niezależnie od tego kiedy, gdzie i z kim przyjdzie nam się zmierzyć.

Wszystko wskazuje na to, że Grigorij Łaguta pierwszy ligowy mecz po zawieszeniu pojedzie przeciwko nam. Czy powrót „Griszy” akurat na mecze z nami może okazać się wbrew wszystkiemu atutem?

Wątpię w taki obrót sprawy. Do meczu z naszym zespołem Grisza z pewnością zdoła wystąpić w kilku turniejach indywidualnych, więc w spotkaniu z nami powinien prezentować optymalną formę. Czekają nas ciężkie mecze z Rybnikiem, lecz jeśli zespół wyjdzie z nich zwycięsko to wygrana będzie smakowała jeszcze lepiej.

By dobrze przygotować się do sezonu Arged Malesa TŻ Ostrovia zmierzy się z drużynami występującymi w rozgrywkach PGE Ekstraligi. Czy oprócz drużyny z Wrocławia i Torunia czekają nas jeszcze jakieś przedsezonowe potyczki?

Naszymi sparingpartnerami przed sezonem będzie WTS Sparta Wrocław, KS Toruń oraz Stal Gorzów. Z drużyną Sparty szybko udało się ustalić szczegóły, a niedaleka odległość sprawia, że jest to dla nas idealny sparingpartner. Z drużynami z Torunia i Gorzowa współpraca układa się na tyle dobrze, że bez problemów udało nam się porozumieć odnośnie sparingów. Jeśli chodzi o terminy – z WTS Spartą Wrocław i KS Toruń są już ustalone, natomiast termin meczu z Gorzowem zostanie dostosowany do warunków pogodowych. Z drużyną Stali pojedziemy przynajmniej mecz na naszym stadionie.