Wystawa otwarta. Historia ostrowskiego żużla i zwycięzcy Turniejów o Łańcuch Herbowy na ścianach trybuny głównej

Dodane przez: Redaktor tzostrovia 31 sierpnia, 2019

-Chcieliśmy z Waldemarem Górskim, by te ściany trybuny głównej ożyły historią żużla w Ostrowie Wielkopolskim. Wspólnie z Maciejem Kmiecikiem, Arturem Małeckim i Anną Kłopocką, udało się zrealizować marzenia i zostawić coś dla kolejnych pokoleń. Myślę, że to nie koniec, a wystawa w przyszłości będzie rozbudowywana – mówił podczas otwarcia wystawy poświęconej Turniejowi o Łańcuch Herbowy oraz ostrowskiego żużla, prezes klubu, Radosław Strzelczyk.

Projekt pod nazwą „Wystawa poświęcona historii sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Turniejowi o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego” został zrealizowany przez stowarzyszenie Towarzystwo Żużlowe Ostrovia. Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu z Funduszu Grantowego dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.

>GALERIA Z OTWARCIA WYSTAWY<

Na parterze trybuny głównej na ścianie zamieszczone zostały wizerunki wszystkich zwycięzców Turniejów o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego począwszy od Alfreda Smoczyka, który wygrał w 1950 roku aż na Grzegorzu Walasku, triumfatorze z sezonu 2018 kończąc. W niedzielę do plejady znakomitości, wśród których są m.in. Tai Woffinden, Nicki Pedersen, Tomasz Gollob, Jerzy Szczakiel, Edward Jancarz czy Bartosz Zmarzlik, dołączy kolejny żużlowiec – zwycięzca 67. Turnieju o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Podczas otwarcia wystawy gościły legendy ostrowskiego żużla m.in. Tadeusz Jankowski – uczestnik Turnieju o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego z 1959 roku, Jacek Brucheiser – lider Ostrovii w latach 80. zwycięzca Łańcucha Herbowego z 1981 roku czy Marek Garsztka, triumfator najstarszego turnieju żużlowego z 1992 roku., a także Ryszard Małecki, Dariusz Brucheiser, Przemysław Brucheiser, Mirosław Ćwikła, Franciszek Jaziewicz, Tomasz Poprawski i Adam Jaziewicz. – Dzięki wystawie odżyły wspomnienia. Fajnie zobaczyć siebie sprzed wielu lat – powtarzali żużlowcy, oglądając zdjęcia, które miały często ponad 40 lat. Warto podkreślić, że Ostrów Wielkopolski jest jednym z najstaszych ośrodków żużlowych w Polsce.

Na wystawie znalazły się archiwalne zdjęcia z 1931 roku, z pierwszych zawodów w Ostrowie Wielkopolskim, a także te współczesne. Najnowsze z 25 sierpnia 2019 roku, prezentują radość Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski po wywalczeniu awansu do finału play-off Nice 1. Ligi Żużlowej.

Koordynatorem projektu jest niżej podpisany, Maciej Kmiecik. Współautorem wystawy, Artur Małecki, który udostępnił archiwalne zdjęcia sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim. Oprawę graficzną przygotowała Anna Kłopocka. – W sporcie bez pieniędzy trudno o wielkie sukcesy. Tradycji i historii nie kupi się za żadne pieniądze. Tradycję i historię trzeba kultywować i pielęgnować dla kolejnych pokoleń. Ta wystawa ma właśnie temu służyć. Cieszę się, że zarząd TŻ Ostrovia, panowie Radosław Strzelczyk i Waldemar Górski patrzą w przyszłość, nie zapominając o przeszłości – mówił niżej podpisany podczas otwarcia wystawy.

Aktualnie na wystawie znajduje się ponad 200 zdjęć. Autorzy w przyszłości nie wykluczają jej rozbudowania.

Tymczasem zapraszamy kibiców do obejrzenia wystawy. Zobaczyć ją można przy okazji zawodów żużlowych, wchodząc na trybunę główną, a także w dni powszednie w godzinach pracy klubu. Wystawa mieści się na parterze (zwycięzcy Turniejów o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego) oraz na klatce schodowej i pierwszym piętrze (historia ostrowskiego żużla 1931-2019).