Wystawa w Muzeum Miasta „90 lat sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim”

Dodane przez: Redaktor tzostrovia 22 października, 2021

W piątek wieczorem w Muzeum Miasta otwarta zostanie wystawa poświęcona historii ostrowskiego żużla, który w tym roku obchodzi jubileuszu 90-lecia. Od soboty zostanie ona udostępniona dla zwiedzających. Warto wybrać się, by zobaczyć kawał historii speedwaya w naszym mieście i sporo wspaniałych pamiątek i żużlowych trofeów, udostępnionych przez kolekcjonerów, ale przede wszystkim przez zawodników i ich rodziny.

Organizatorami wystawy są Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Towarzystwo Żużlowe Ostrovia. Za warstwę merytoryczną odpowiadają Artur Małecki – badacz historii ostrowskiego i polskiego żużla, współautor kilku publikacji poświęconych ostrowskiemu żużlowi oraz Maciej Kmiecik – dziennikarz sportowy, komentator radiowy i również współautor książek „Jak Syzyf, czyli 80-lat sportu żużlowego w Ostrowie” oraz „Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego – historia warta spisania”.

Zależało nam, by w roku jubileuszu 90-lecia sportu żużlowego – podobnie jak przed dekadą – zorganizować wystawę w Muzeum Miasta, by pokazać, szczególnie młodszemu pokoleniu kibiców, jak bogatą historię i tradycję ma sport żużlowy w naszym mieście. Pięknie się to wszystko zbiegło, że tuż przed otwarciem wystawy ostrowska drużyna wywalczyła awans do PGE Ekstraligi, a nieco wcześniej brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Oczywiście te najnowsze trofea będzie można również zobaczyć na wystawie. Serdecznie zapraszamy kibiców, by obejrzeli wystawę, która potrwa do 15 listopada – mówi Maciej Kmiecik. – Jednocześnie dziękujemy Funduszowi Grantowemu Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego za dofinansowanie wydruku tablic ze zdjęciami na wystawę. Dziękujemy również firmie Ata – Pracownia Reklamy pana Rafała Barona za dodruk dodatkowych tablic – dodaje.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom, rodzinom żużlowców i samym zawodnikom za udostępnienie cennych pamiątek i trofeów. Udało nam się zgromadzić m.in. puchary z lat 40.ubiegłego wieku czy wszystkie cztery Łańcuchy Herbowe, wywalczone przez reprezentantów ostrowskiego klubu na przestrzeni lat – dodaje Artur Małecki.

Otwarcie wystawy to także okazja do spotkania kilku pokoleń żużlowców, którzy tworzyli historię ostrowskiego speedwaya na przestrzeni wielu lat.

W sobotę 23 października i w niedzielę 24 października Muzeum Miasta będzie czynne dla zwiedzających od 10.15. do 14.30. Wystawę można także zwiedzać w dni powszednie w godzinach otwarcia muzeum. Serdecznie zapraszamy.